Główna Nagroda
Dziennikarska
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem Kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Oprócz honorowej statuetki zwycięzca otrzymuje 50 tys. zł netto.
Po raz pierwszy Nagrodę wręczono w 2005 roku, a pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Radio ZET.
Jego celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.
Laureat Mariusz Szczygieł
W 2013 roku Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał Mariusz Szczygieł. Kapituła doceniła go za poruszający i szeroko dyskutowany reportaż pt. „Śliczny i posłuszny” opublikowany 27 czerwca 2013 roku w „Dużym Formacie”.
Przeczytaj reportażDziennikarz, reportażysta i pisarz
Zaraz po maturze rozpoczął współpracę z harcerskim czasopismem „Na Przełaj”. W 1990 roku związał się z „Gazetą Wyborczą”, gdzie w latach 2004-2012 był zastępcą szefa dodatku „Duży Format” i zastępcą kierownika działu reportażu „Gazety Wyborczej”. W 1995 roku zastąpił Andrzeja Woyciechowskiego w talk-show „Na każdy temat” w Telewizji Polsat, który prowadził w latach 1995–2001. W 2010 roku wspólnie z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Fundację Instytut Reportażu. Jest autorem kilku książek, m.in.: „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, „Gottland”, „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”, „Kaprysik. Damskie historie, Zrób sobie raj” oraz „Laska nebeska”.
Wyróżnienia honorowe trafiły w ręce dwójki pozostałych finalistów – Wacława Radziwinowicza z „Gazety Wyborczej” oraz o. Ludwika Wiśniewskiego.
Nominacje
za dwuczęściowy tekst pt. „Kto niszczy polski Kościół” opublikowany w marcu 2013 roku w „Tygodniku Powszechnym”, w którym poddał krytycznej analizie działalność o. Tadeusza Rydzyka i jego środowiska
za stworzenie, organizację oraz prowadzenie Telewizji Republika, prezentującej inny, nowy, wyrazisty punkt widzenia
za cykl programów „Państwo w państwie” w Telewizji Polsat, krytykujących patologię władzy, a zarazem kreujących postawy obywatelskie
za poruszający i szeroko dyskutowany reportaż pt. „Śliczny i posłuszny”, który ukazał się 27 czerwca 2013 roku w „Dużym Formacie”
za artykuły opublikowane na łamach „Tygodnika Powszechnego”, w których w sposób prosty, a celny, pisze o trudnych relacjach Polska-Ukraina i Polska-Wschód, obnażając absurdy rzeczywistości, tworzącej konflikty
za książkę „Gogol w czasach Google’a” będącą zbiorem relacji korespondenta „Gazety Wyborczej” w Rosji, obejmujących wydarzenia ostatnich lat, która daje szansę spojrzenia na Rosję bez typowych polskich uprzedzeń i kompleksów
za cykl reportaży-wywiadów z tuzami światowego biznesu, które zostały opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”
za odważną, często kontrowersyjną publicystykę polityczną na łamach tygodnika „Polityka” pokazującą, że naturalnym stanem polskości jest wojna polsko-polska
za cykl artykułów, komentujących polską rzeczywistość gospodarczą, które zostały opublikowane na łamach „Gazety Wyborczej”
za cykl przenikliwych, podpartych ogromną wiedzą artykułów poświęconych Ameryce Południowej i Afryce, które ukazały się na łamach tygodnika „Polityka”
za publikacje dotyczące przemian społeczno-cywilizacyjnych, nowych technologii i nowych mediów, które ukazały się na łamach tygodnika „Polityka”
Członkowie kapituły
Jerzy Baczyński – Redaktor Naczelny tygodnika „Polityka”
Bogusław Chrabota – Redaktor Naczelny dziennika „Rzeczpospolita”
Paweł Fąfara – Członek Zarządu Polskapresse, Redaktor Naczelny Projektu „Polska”
Jarosław Gugała – dziennikarz „Wydarzeń” Telewizji Polsat
Jerzy Kapuściński – Dyrektor TVP2
Aleksandra Karasińska – Z-ca Redaktora Naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”
Piotr Kraśko – Kierownik Redakcji „Wiadomości” TVP1
Jarosław Kurski – Z-ca Redaktora Naczelnego „Gazety Wyborczej”
Sylwester Latkowski – Redaktor Naczelny tygodnika „Wprost”
Paweł Lisicki – Redaktor Naczelny tygodnika „Do Rzeczy”
Jan Piński – Redaktor Naczelny tygodnika „Uważam Rze”
Edward Miszczak – Dyrektor Programowy TVN
Małgorzata Moszczeńska – Szef Wydawców Radia ZET
Piotr Mucharski – Redaktor Naczelny „Tygodnika Powszechnego”
Rafał Olejniczak – Redaktor Naczelny Radia ZET
Adam Pieczyński – Dyrektor Departamentu Informacji TVN
Andrzej Skworz – Redaktor Naczelny miesięcznika „Press”
Jadwiga Sztabińska – Redaktor Naczelny „Dziennika Gazety Prawnej”
Nina Terentiew – Dyrektor Programowy Telewizji Polsat
Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego (członek honorowy).