Główna Nagroda
Dziennikarska
Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana co roku autorowi materiału dziennikarskiego, który zdaniem Kapituły łamie stereotypy, wykracza poza schematy i zagląda za kulisy otaczającej nas rzeczywistości. Oprócz honorowej statuetki zwycięzca otrzymuje 50 tys. zł netto.
Po raz pierwszy Nagrodę wręczono w 2005 roku, a pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Radio ZET.
Jego celem jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie, tego co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane.
Laureaci Tomasz Sekielski, Marek Sekielski
Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego 2019 otrzymali bracia Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny „Tylko nie mów nikomu”, poruszający problem pedofilii w polskim Kościele Katolickim. Dokument w przejmujący sposób opowiada o przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez księży oraz ukrywania tych praktyk przez hierarchów kościelnych. Niezależna produkcja sfinansowana w całości ze zbiórki internetowej. Film został opublikowany 11 maja 2019 roku na platformie YouTube.
Zobacz filmdziennikarz radiowy i telewizyjny, autor filmów dokumentalnych i książek
Pracę w mediach zaczynał w katolickim Radiu VOX FM w Bydgoszczy. Następnie był związany z Radiem WAWA i Radiem Dla Ciebie. W 1997 roku został reporterem „Faktów” TVN, gdzie pracował do 2006 roku. Od 2005 do 2010 roku współprowadził wraz z Andrzejem Morozowskim publicystyczny talk-show „Teraz My!” w TVN. Na swoim koncie ma też prowadzenie takich programów jak: “Magazyn 24 godziny”, “Czarno na białym”, czy „Teraz My! Dogrywka” w TVN24. W latach 2012-2015 był związany z TOK FM, a w latach 2013-2016 z Telewizją Polską. Na swoim koncie ma też współpracę z tygodnikiem „Wprost”. W latach 2016-2017 w Nowa TV był autorem programu „Teraz ja!”. Współpracował też z Wirtualną Polską, a od 2018 został jednym z prowadzących programu „Onet rano”. Na swoim koncie ma napisanych kilka książek w tym: „Sejf”, „Obraz kontrolny”, czy „Zapach suszy. Szusza I”.
producent telewizyjny
Przez wiele lat związany z telewizją TVN. Był producentem m.in. programów: “Fakty TVN”, “Teraz Ja!”, „Po prostu – program Tomasza Sekielskiego”, “Teoria spisku” czy “Teraz My!”. Jest prezesem spółki Kombinat Medialny, zajmującej się realizacją produkcji telewizyjnej i filmowej.
Wyróżnienia honorowe otrzymali: Magdalena Gałczyńska za artykuł „Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli „za czynienie dobra nie wsadzamy”” opublikowany 19 sierpnia 2019 roku w Onecie oraz Grzegorz Rzeczkowski za książkę „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.
Nominacje
za cykl artykułów na temat importu do Polski węgla z Rosji oraz z Donbasu publikowanych między 13 września 2018 a 28 maja 2019 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej"
za cykl artykułów śledczych dotyczących tzw. "afery KNF" publikowanych od 13 listopada 2018 roku w "Gazecie Wyborczej"
za cykl artykułów poświęconych tzw. "aferze Srebrnej" zapoczątkowany publikacją“Taśmy Kaczyńskiego. Jak powstał układ zamknięty Srebrna”, która ukazała się 29 stycznia 2019 roku w "Gazecie Wyborczej"
za artykuł "Farma troli w ministerstwie sprawiedliwości, czyli "za czynienie dobra nie wsadzamy" opublikowany 19 sierpnia 2019 roku w Onecie
za reportaż "Chore bydło kupię" wyemitowany 26 stycznia 2019 roku w "Superwizjerze TVN" w telewizji TVN24
za książkę "Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami"
za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" opublikowany 11 maja 2019 roku na platformie YouTube
za cykl artykułów o kryzysie lekowym publikowany między 25 czerwca 2019 roku a 12 lipca 2019 roku w "Dzienniku Gazecie Prawnej"
za artykuł „Krzysztof Sadowski jest pedofilem, wiele doniesień o kryciu przez branżę” opublikowany 6 sierpnia 2019 roku na Salon24.pl
Członkowie kapituły
Jerzy Baczyński – redaktor naczelny tygodnika „Polityka”
Michał Celeda – redaktor naczelny Radia ZET (przewodniczący)
Bogusław Chrabota – redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”
Marcin Dzierżanowski, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”
Paweł Fąfara – członek zarządu, redaktor naczelny Grupy Polska Press
Dorota Gawryluk – dyrektor pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat
Krzysztof Jedlak – redaktor naczelny “Dziennika Gazety Prawnej”
Aleksandra Karasińska – z-ca redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”
Katarzyna Kozłowska – redaktor naczelna dziennika „Fakt”
Jarosław Kurski – z-ca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”
Tomasz Machała – wiceprezes Wirtualnej Polski ds. produktu wydawniczego
Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN
Małgorzata Moszczeńska – wydawca wiadomości Radia ZET
Piotr Mucharski – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”
Michał Samul – z-ca redaktora naczelnego TVN24
Nina Terentiew – dyrektor programowa Telewizji Polsat
Marek Twaróg – redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”
Bartosz Węglarczyk – dyrektor programowy Onetu
Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego (członkini honorowa)
ks. Adam Boniecki – redaktor-senior “Tygodnika Powszechnego” (członek honorowy)