Laureaci Paweł Reszka, Adam Pieczyński, Bianka Mikołajewska
W 2019, roku 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności, przyznano Nagrodę Specjalną Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego „Dziennikarz Dekady”, nawiązującą do Nagrody Specjalnej „Dziennikarz XX-lecia”, którą w 2010 roku odebrał red. Jerzy Baczyński. Tytuł „Dziennikarza Dekady” otrzymali: Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński i Paweł Reszka.
dziennikarz, reportażysta
Korespondent „Rzeczpospolitej” w Moskwie w latach 2003-2006, a następnie szef działu śledczego „Dziennika”. W latach 2013-2017 był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”, a potem „Newsweek Polska”. Od 2019 kieruje działem krajowym tygodnika „Polityka”. Jest autorem takich książek jak: „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy”, „Mali Bogowie 2. Jak umierają Polacy”, „Chciwość. Jak nasz oszukują wielkie firmy”, „Daleko od miłości” czy „Zawód: szpieg. Rozmowy z Aleksandrem Makowskim”. Za swoje prace wielokrotnie nagradzany. W 2010 roku otrzymał razem z Michałem Majewskim Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.
dziennikarz i menadżer medialny
Karierę zawodową zaczynał jako polski korespondent hiszpańskiego dziennika „El Pais”. Następnie pracował jako wicedyrektor programów informacyjnych Polskiego Radia. W latach 1994-1996 był redaktorem naczelnym „Wiadomości” TVP1, a następnie szefem „Informacji” w RTL7. Współtworzył pierwszą polską telewizję informacyjną – TVN24, z którą jest związany od początków istnienia tj. 2001 roku. Obecnie redaktor naczelny „Faktów” TVN oraz TVN24. W 2014 roku „za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz wolności słowa w Polsce, za wkład w rozwój wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa” został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
dziennikarka śledcza
Zajmuje się dziennikarstwem śledczym i ekonomicznym. W latach 2000-2013 była dziennikarką tygodnika „Polityka”. Następnie pracowała w redakcji „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press. Za swoje teksty była wielokrotnie wyróżniana w konkursach dziennikarskich. Jest laureatką m.in. Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego (2016) i Dziennikarz Roku Grand Press (2016)
Równorzędną Nagrodę Specjalną Kapituła przyznała dziennikarzom, „którzy w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.
Nominacje
Członkowie kapituły
Jerzy Baczyński – redaktor naczelny tygodnika „Polityka”
Michał Celeda – redaktor naczelny Radia ZET (przewodniczący)
Bogusław Chrabota – redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”
Marcin Dzierżanowski, redaktor naczelny tygodnika „Wprost”
Paweł Fąfara – członek zarządu, redaktor naczelny Grupy Polska Press
Dorota Gawryluk – dyrektor pionu informacji i publicystyki Telewizji Polsat
Krzysztof Jedlak – redaktor naczelny “Dziennika Gazety Prawnej”
Aleksandra Karasińska – z-ca redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”
Katarzyna Kozłowska – redaktor naczelna dziennika „Fakt”
Jarosław Kurski – z-ca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”
Tomasz Machała – wiceprezes Wirtualnej Polski ds. produktu wydawniczego
Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN
Małgorzata Moszczeńska – wydawca wiadomości Radia ZET
Piotr Mucharski – redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”
Michał Samul – z-ca redaktora naczelnego TVN24
Nina Terentiew – dyrektor programowa Telewizji Polsat
Marek Twaróg – redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego”
Bartosz Węglarczyk – dyrektor programowy Onetu
Katarzyna Radziwiłł – córka Andrzeja Woyciechowskiego (członkini honorowa)
ks. Adam Boniecki – redaktor-senior “Tygodnika Powszechnego” (członek honorowy)